Archiwum Aktualności

WŁOSCY PRZYJACIELE

28.08.200613:27

Regina Granos

Kolejnym owocem współpracy naszej Gminy z miastem Cellenobyła wizyta delegacji Włochów w Serocku. Podczas tygodniowego pobytu 28-osobowa grupa na czele z Marco Taschini (burmistrzem Celleno)zwiedzała najciekawsze zakątki centralnej Polski. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele rodzin, które gościły u siebie dzieci i młodzież z Serocka w czerwcu. Pobyt przyjaciół z Półwyspu Apenińskiego odbył się zatem w ramach rewizyty. Gości w ratuszu przywitał burmistrz Józef Zając.

Wśród przygotowanych atrakcji znalazł się wyjazd do Pułtuska połączony z rejsem gondolami, podczas którego rozbawieni turyści ujawnili swój południowy temperament i rozpoczęli zabawę w „wodną wojnę” polewając załogi sąsiednich łódek. Kolejnego dnia zaplanowano zwiedzanie Puszczy Białowieskiej , znanej z zabytków natury i rezerwatu żubrów. Tam ogromnym powodzeniem cieszył się produkowany na miejscu miód, który większość mieszkańców Celleno zabrała ze sobą do domu. Ostatnim punktem programu pobytu był wyjazd do Warszawy. Dzień w stolicy rozpoczęto od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, które przypadło niemal dokładnie w rocznicę wydarzeń z sierpnia 1944r. Turyści mieli również okazję podziwiaćpanoramę Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki oraz pospacerować po Starym Mieście, gdzie zorganizowano obiad w restauracji „Barbakan”.

Każdego wieczora nasi włoscy przyjaciele wracali do Jadwisina, gdzie byli zakwaterowani – tam odbywały się wspólne kolacje połączone z śpiewaniem i tańcami przy ognisku.

Goście byli niezwykle zadowoleni z wizyty, nie ukrywali zainteresowania historią i kulturą naszego kraju. Szczególnie podobał się im Serock. W czasie zwiedzania naszego miasta role przewodnika pełnił z-ca burmistrza Józef Zając. Ogromne wrażenie wywarło piękne zagospodarowanie terenów rekreacyjnych oraz porządek i czystość w mieście. Wizyta przebiegła w niezwykle sympatycznej atmosferze, doskonałemu porozumieniu nie przeszkodziła bariera językowa, a dobrego nastroju nie popsuła nawet pogoda, która przez większość pobytu pozostawiała wiele do życzenia. Mimo to humory dopisywały przez cały tydzień. Z pewnością nie jest to koniec wieloletniej integracji obu miast.

Gmina w obiektywie

W galerii mi.in.: Serockie molo, widok na groblę Narwi, popiersie Chrystusa w murach kościoła Zwiastowania NMP, malownicze wschody i zachody słońca, a także odrobina zimy.

zobacz więcej

Corocznie w Serocku odbywa się mnóstwo wydarzeń kulturalnych. Najwżniejszym wśród nich jest Święto Patrona Serocka, św. Wojciecha.

zobacz więcej