Archiwum Aktualności

WIZYTA AMBASADORA EKWADORU

28.08.200615:51

Regina Granos

Sierpień 2006 w historii Serocka zapisze się jako miesiąc ożywionych kontaktów międzynarodowych. Dzieje się to za sprawą wizyt wielu zagranicznych delegacji. Tym razem na terenie gminy mieliśmy zaszczyt gościć ambasadora Ekwadoru dr Fernando Floresa wraz z żona i córką.

Organizatorem spotkania było Integracyjne Centrum Opieki Wychowania i Terapii Krajowego Komitetu Wychowania Resocjalizującego w Serocku, w którego siedzibie odbyło się oficjalne powitanie. W spotkaniu, które przebiegło w dwóch etapach, uczestniczyli Starosta Powiatu Legionowskiego – Dorota Sowińska-Kobelak, dyrektor TPD – Marzena Litwinek, burmistrz Józef Zając oraz ks. Jan Kasiński.

Dyskutowano na temat programu pomocy dzieciom i edukacji, uczestniczy z zainteresowaniem słuchali również opowieści o dalekim Ekwadorze. Okazało się, że jego obywatele mają bardzo dużo do zaprezentowania ze swojego dorobku artystycznego w ramach odbywającego się corocznie w Serocku festiwalu zespołów ludowych Kupalnocka. Być może zagoszczą kiedyś u nas ze swoim programem folklorystycznym i unikalna orkiestrą.

Podczas konwersacji o kraju, za sprawa obecności księdza, nie zabrakło tematów związanych z religią, która odgrywa istotną rolę w kulturze Ekwadoru, gdzie 95 proc. obywateli to praktykujący katolicy. Ambasador podzielił się osobistymi wrażeniamiz wizyty Jana Pawła II w swojej ojczyźnie oraz wyszedł z inicjatywą sprowadzenia do Serocka figurki Santa Maria Dolorrosa – patronki kraju.

Drugim etapemwizyty było spotkanie z grupą dzieci z okolic Ciechanowa, które przebywają w Ośrodku TPD na koloni. Podopieczni zaprezentowali krótki program artystyczny, mieli okazje osobiście zadać pytanie ambasadorowi oraz wzięli udział w konkursie, w którym nagrodami były gadżety przywiedzione przez gości. Ambasador i jego żona byli niezwykle zadowoleni ze spotkania z dziećmi i brali w nim aktywnie udział. Kończąc dzień w Serocku, w odpowiedzi na osobiste zaproszenie burmistrza Józefa Zająca, gościezawitali również do ratusza.

Gmina w obiektywie

W galerii mi.in.: Serockie molo, widok na groblę Narwi, popiersie Chrystusa w murach kościoła Zwiastowania NMP, malownicze wschody i zachody słońca, a także odrobina zimy.

zobacz więcej

Corocznie w Serocku odbywa się mnóstwo wydarzeń kulturalnych. Najwżniejszym wśród nich jest Święto Patrona Serocka, św. Wojciecha.

zobacz więcej