Archiwum Aktualności

GMINNE SZKOŁY W OKOWACH POEZJI

09.10.200614:30

6 października do gminy Serock po raz trzeci z rzędu zawitała XXXV Warszawska Jesień Poezji. Spotkania autorskie z poetami przeprowadzono w sześciu gminnych szkołach. Organizatorami spotkań poetyckich byli Romuald Karaś ze Związku Literatów Polskich oraz Zdzisław Lewandowski – dyrektor Biblioteki Publicznej w Serocku.

Coroczne spotkania z poezją są dla młodzieży doskonałą okazją do zapoznania z pięknem polskiego języka i chwilą oddechu od mniej poetyckiej codzienności. Poeci swą twórczością pokazują zarówno te dobre jak i złe strony życia - unaoczniają jak wiele można czerpać ze świata przebogatego w uczucia, barwy oraz niesamowite czasem historie. Poezja to chwila oddechu i kontemplacji -jest szansą na znalezienie piękna tam, gdzie czasem wydaje się to niemożliwe.

- Takie spotkania mają zainteresować młodzież poezją. Gdy młodzi ludzie zobaczą poetę na żywo, lepszy jest odbiór poezji i zarazem oddźwięk samej akcji. Poprzez bezpośredni kontakt po prostu łatwiej do nich trafić. Samo wydarzenie jest rodzajem poetyckiej rewii, okazją do spotkania z najwybitniejszymi współczesnymi polskimi twórcami – mówi Zdzisław Lewandowski.

- Cieszy to, że nasza akcja się rozrasta. Ściągamy coraz więcej osób i coraz wybitniejszych twórców, a młodzież jest z roku na rok aktywniejsza. To zadziwiające jak wspaniałą poezję potrafią tworzyć dzieci z podstawówki i gimnazjum, jak dojrzale recytują i rozumieją dorosłych twórców. Naszym celem jest zachęcenie jak największej liczby dzieci i młodzieży do pisania i prezentowania swoich wierszy na podobnych do tego spotkaniach – dodaje.

W tym roku Gimnazjum w Zegrzu odwiedzili Aldona Borowicz i Józef Pless, w Szkole Podstawowej w Jadwisinie z uczniami spotkał się Andrzej Dębkowski, w Gimnazjum w Woli Kiełpińskiej – Barbara Wróżka-Zych i Romuald Mieczkowski, w Szkole Podstawowej w Serocku – Jolanta Nowak-Węklarowa, w Gimnazjum w Serocku – Teresa Kaczorowska i Zdzisław Lewandowski, a w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Włodzimierza Wolskiego w Serocku – Krzysztof Boczkowski, Zbigniew Majewski i Romuald Karaś. Dzień z poezją zakończyło spotkanie twórców w serockim ratuszu, gdzie burmistrz – Sylwester Sokolnicki, podziękował poetom za włożony w edukowanie młodzieży trud.

Gmina w obiektywie

W galerii mi.in.: Serockie molo, widok na groblę Narwi, popiersie Chrystusa w murach kościoła Zwiastowania NMP, malownicze wschody i zachody słońca, a także odrobina zimy.

zobacz więcej

Corocznie w Serocku odbywa się mnóstwo wydarzeń kulturalnych. Najwżniejszym wśród nich jest Święto Patrona Serocka, św. Wojciecha.

zobacz więcej